Izbor strateškog partnera za eksploataciju uljnih škriljaca

Bez autora
Jan 12 2012

Vlada Republike Srbije usvojila je danas Odluku o pokretanju postupka javne nabavke konsultantskih usluga savetnika za pripremu i sprovođenje postupka za izbor strateškog partnera za eksploataciju, pripremu, preradu i proizvodnju nafte i naftnih derivata iz uljnih škriljaca Aleksinačkog basena. U saopštenju Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja navodi se da će postupak javne nabavke, procenjene na 20 miliona dinara, biti pokrenut zbog toga što je realizacija tog projekta od strateškog značaja za razvoj Republike Srbije. U energetskom bilansu naše zemlje, uvoz sirove nafte i naftnih derivata godišnje iznosi od 1,8 do 2,7 miliona tona. Uljni škriljci Aleksinačkog basena kao energetski resurs predstavljaju ozbiljan potencijal za proizvodnju nafte, električne i toplotne energije. Procenjeno je da geološki resurs uljnih škriljaca Aleksinačkog basena iznosi više od dve milijarde tona, a nove tehnologije koje se koriste pri eksploataciji uljnih škriljaca zadovoljavaju najnovije standarde za očuvanje životne sredine.

Izbor strateškog partnera za eksploataciju uljnih škriljacaVlada Republike Srbije usvojila je danas Odluku o pokretanju postupka javne nabavke konsultantskih usluga savetnika za pripremu i sprovođenje postupka za izbor strateškog partnera za eksploataciju, pripremu, preradu i proizvodnju nafte i naftnih derivata iz uljnih škriljaca Aleksinačkog basena.

U saopštenju Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja navodi se da će postupak javne nabavke, procenjene na 20 miliona dinara, biti pokrenut zbog toga što je realizacija tog projekta od strateškog značaja za razvoj Republike Srbije. U energetskom bilansu naše zemlje, uvoz sirove nafte i naftnih derivata godišnje iznosi od 1,8 do 2,7 miliona tona.

Uljni škriljci Aleksinačkog basena kao energetski resurs predstavljaju ozbiljan potencijal za proizvodnju nafte, električne i toplotne energije. Procenjeno je da geološki resurs uljnih škriljaca Aleksinačkog basena iznosi više od dve milijarde tona, a nove tehnologije koje se koriste pri eksploataciji uljnih škriljaca zadovoljavaju najnovije standarde za očuvanje životne sredine.

Tehnološki proces eksploatacije i prerade će u potpunosti biti usklađen sa ekološkim propisima EU.  Uljni škriljci bi se u početnim godinama vadili na površinskim kopovima, a kasnije najvećim delom u podzemnim.

Kretanje cena energenata na svetskom tržištu – nafte, gasa i električne energije, otvara mogućnost održive realizacije projekta na ekonomskim, ekološkim i socijalnim osnovama. Pokretanjem proizvodnje u početku bi se omogućila delimična zamena uvoza sirove nafte. Prema preliminarnim procenama, izgradnjom rudnika, pogona za pripremu, preradu i dobijanje nafte i naftnih derivata godišnje bi bilo obezbeđeno između 500 i 600 hiljada tona domaće nafte, istaknuto je danas iz resornog ministarstva.

U saopštenju se navodi preduzeće JP PEU – Resavica obavlja na više od 100 istražnih bušotina detaljna geološka istraživanja lokaliteta Dubrava u cilju verifikacije izvedenih geoloških istražnih radova.

Završetak Elaborata o rudnim rezervama očekuje se do kraja januara, nakon čega će taj dokument razmatrati državna komisija za overu rezervi. Od konsultanta se očekuje da predloži modele realizacije strateškog partnerstva i optimalan model za realizaciju tog kompleksnog projekta, baziranog na inicijalnoj studijskoj analizi obima neophodnih radova i nivoa investicija.

Dodela ugovora o javnoj nabaci biće sprovedena u otvorenom postupku, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, dodaje se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik